BATARYALAR

Bataryalar

Elektrikli araçların (Electric Vehicles- EV) bataryaları genellikle lityum bazlı olmakla birlikte ağırlıklı olarak kobalt, manganez, nikel ve grafit gibi birincil bileşenlerin karışımından oluşur.

Bataryalar

Örneğin; Tesla S modelin bataryası lityumun dışında kobalt, nikel ve alüminyumdan oluşurken, dünyanın en çok satan elektrikli aracı Nissan Leaf’in bataryası lityum-manganez karışımıdır. Bu bileşenlerden bazıları nadir olarak bulunan maddelerken, bir kısmına göreli olarak daha kolay ulaşılabilmektedir.

Elektrikli bataryalar ile diğer yakıt tipleri arasındaki en büyük fark enerji yoğunluğudur. En iyi lityum-iyon bataryanın 250 kwh/kg özgül enerji ürettiği düşünüldüğünde, bu benzinin enerji yoğunluğunun %2’sine hidrojenin ise yalnızca %1’ine tekabül etmektedir. Bu nedenle her ne kadar arabada kullanılsa da uçak, tren gibi araçlarda bu bataryaların yakın vadede kullanılacağı öngörülmemektedir.

Enerji Kütle İndeksi ve Enerji Hacim İndeksi

2010 yılında batarya maliyeti 1000 $ / kwh iken 2017 yılında bu maliyet %79’luk bir düşüşle 209 $ / kwh’a düşmüştür. Araba bataryalarının enerji yoğunluğu ise her yıl %4-5 oranında artış göstermektedir. Batarya maliyetlerinin düşmesi ve gün geçtikçe daha güçlü bataryaların üretilmesi ile birlikte 2030 yılında elektrikli araçların yılda 20 milyondan fazla satılacağı öngörülmektedir.

Elektrikli araçların geleceği için alternatif ham maddeler bulma yönünde çalışmalar gün geçtikçe artsa da lityum-iyon teknolojisinin sektörü domine ettiği söylenebilir. Aynı şekilde kobalt kaynaklarının geri dönüşümüne ilişkin çalışmalar da gün geçtikçe hız kazanmaktadır.

Alternatif ham maddeler aranmasının en önemli nedenlerinden biri aktif olarak kullanılanların dünyada sadece belirli bölgelerde ve sınırlı olarak üretilmesidir. Örneğin, dünya üzerindeki kobaltın %65’i yalnızca Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde çıkarılırken, lityumun %75’i Arjantin, Şile ve Bolivya üçgeninde bulunmaktadır. Öte yandan, Endonezya’nın nikelin ihracatını 2014 yılında yasaklamasının nikel fiyatlarının %50 artmasına neden olduğu belirtilmektedir.

Çok uluslu yatırım bankası Goldman Sachs’ın yaptığı araştırmaya göre 70 kwh bataryaya sahip olan Tesla’nın S modelinde 63 kilogram lityum karbonat eş değeri (lithium carbonate equivalent) ham madde kullanılmıştır ve bu 10.000 telefonun içeriğinde kullanılan lityuma eş değerdir. Bu da elektrikli araçların pazar payında %1’lik artış olması durumunda, lityuma olan talebin yıllık bazda 70.000 ton artacağı anlamına gelmektedir.

1 Tesla S modelinde kullanılan lityum değeri 10.000 adet cep telefonunda kullanılan lityuma eş değerdedir. 1 Tesla S modelinde kullanılan lityum değeri 10.000 adet cep telefonunda kullanılan lityuma eş değerdedir.