AVANTAJLAR & DEZAVANTAJLAR

Avantajlar & Dezavantajlar

Avantajlar

Çevreye Duyarlı

Elektrikli araçların standart benzinli ve dizel araçlardan en büyük farkı; debriyaj, şanzıman ya da egzoz borusunun bulunmamasıdır. Egzoz gazı emisyonu yapmadığı için çevreye daha duyarlıdır. Özellikle sürdürülebilirlik üzerine yapılan güncel çalışmalarda, artık birçok şirket çalışanlarının da karbon ayak izini azaltmak üzerine önemli adımlar atmakta, şirket araçlarının elektrikli araçlara dönmesi konusunu gelecek planlarına koymaktadır.

Çevreye Duyarlı

Konforlu Sürüş Keyfi

Elektrikli araçlar hakkında en çok merak uyandıran konu geleneksel araçlara göre sürüş ve performans farklarının olup olmadığıdır. Elektrikli araçlar anlık tork ürettiği için taşıma, tepki verme ve sürüş konforunu geliştiren düşük bir ağırlık merkezine sahiptir. Bu da elektrikli araçların klasik otomobillere kıyasla çok seri bir şekilde hızlanıp yavaşlamasını sağlarken daha sessiz ve çok daha yumuşak bir sürüş vaat etmektedir.

Konforlu Sürüş Keyfi

Düşük Yakıt Maliyeti

Elektrikli araçların en önemli faydalarından biri, geleneksel araçlarda olduğu gibi benzin ve mazot maliyetinin olmamasıdır. Özellikle benzin ve mazot konusunda dışa bağımlılık, fiyatların döviz cinsinden olması, sık sık gelen zamlar, ülkelerin de gelecek stratejilerinde elektrikli araçlara daha sıcak bakmasına neden olmuştur. Günümüzde birçok elektrikli araç hemen hemen bütün avmlerde, evde ve benzin istasyonu gibi yerlerde şarj edilebilmektedir. Gün geçtikçe şarj istasyonlarında önemli bir artış, şarj tiplerinde ise teknolojik gelişmeler görülmektedir.

Düşük Yakıt Maliyeti

Bakım Masrafı Az

Elektrikli araçların arızalanma riskini ortaya çıkaran ya da değişmesi gereken yağ ve filtreler yoktur. Bu da elektrikli araçların bakım masraflarını azaltmaktadır.

Birçok firma için elektrikli otomobillerle ilgili temel endişe, fiyatının geleneksel araçlara göre daha yüksek olmasıdır. Elektrikli araçların görece yeni olmasına rağmen teknolojik gelişmeler ile birlikte gün geçtikçe bataryaların ve şarj istasyonlarının maliyeti düştüğü söylenebilir.

Bir diğer konu ise elektrikli araçların 2’inci elden satışındaki belirsizliklerdir. Özellikle Türkiye gibi elektrikli araç kullanımının gelişmediği pazarlarda, bu araçların ikinci elden satışı şu an için belirsizliğini korumaktadır.

Öte yandan her yıl yeni bir elektrikli araç modeli ve yeni bir batarya konsepti karşımıza çıkmaktadır. Bunlar teknolojik açıdan bir önceki yıla göre daha gelişmiş olan araçlar olduğu için satın almak yerine kiralama yapmak daha makul görülmektedir. Kiralama kullanıcıya, kira kontratı dolduğunda aracı daha teknolojik bir araç ile değiştirme avantajı sağlayacaktır.