ELEKTRİKLİ ARAÇLAR HAKKINDA

Elektrikli Araçlar Hakkında

Dünyada artık birçok otomobil üreticisi kaynaklarının önemli bir kısmını elektrikli araç (Electric Vehicles – EV) üretimine ayırıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı çevre raporlarının ardından, dizel araçların karbon salınım oranının yüksek olduğu anlaşılmış ve dizel araçlar, küresel ısınmanın engellenmesi aşamasında önlem alınması gereken önemli bir konu haline gelmiştir. Tüm bu gelişmeler geleneksel içten yanmalı motorlu araçların yerine elektrikli araç yatırımlarını tetiklemiştir.

Öte yandan petrolün dünyada sınırlı kaynaklar arasında gösterilmesi ve benzin fiyatının gün geçtikçe artması, sürdürülebilirlik açısından ülkeleri farklı çıkış yolları aramaya yöneltmiştir.

Peki Elektrikli Araç Nedir?

Klasik benzinli ve dizel araçlarda geleneksel içten yanmalı motorlar kullanılırken, elektrikli araçlarda batarya yer almaktadır. Bataryaların farklı türleri olmakla birlikte, şarj ihtiyacı yenilenebilir bir enerji kaynağından elde edildiği takdirde şu an için maliyeti en düşük ve doğaya en az zarar veren araçlardır.

Elektrikli araçlar bataryalarının türlerine göre birbirinden ayrılmaktadır. Güncel olarak 4 farklı elektrikli araç tipi bulunmaktadır.

Hybrid Elektrikli Araçlar

Geleneksel bir araçta, içten yanmalı motora güç vermek için benzin veya mazot kullanılır. Hibrit araçlarda ise normal araçlar gibi hem içten yanmalı motor hem de elektrik motoru ve bataryası bulunmaktadır.

Gelişmiş hibrit modeller daha büyük pillere sahiptir ve bataryaları bir prizden şarj edilebilir. Bu da araca benzin veya dizele geçmeden önce elektrikte uzun mesafe sürüş imkânı sağlar. Plug-in hybrid (PHEVs) olarak bilinen bu arabalar, benzin yerine şebeke elektriğinin kullanılmasıyla çok daha iyi bir çevresel performans ve daha fazla yakıt tasarrufu sunar. Bu sayede araç sahibi yıllık yakıt tüketiminde ciddi bir kâr elde etmiş olur.

Bataryalı Elektrikli Araçlar

Bataryalı elektrikli araçlarda, elektrik motoruna güç vermek ve tekerlekleri döndürmek için bir bataryada depolanan elektrik kullanılır. Depolanan elektrik tükendiğinde, batarya ya bir duvar prizi ya da özel bir şarj ünitesi yardımıyla yeniden doldurulur. Bu araçlar, benzin veya mazot ile çalışmadıkları için “tamamen elektrikli” araçlar olarak kabul edilir.

Halihazırda egzozu bulunmayan bataryalı elektrikli araçlar, bu açıdan çevre ile barışık ve egzoz salınımı yapmayan modellerdir. Güneş veya rüzgar enerjisi ile şarj edilebilme imkanının olması, hem maddi olarak hem de çevresel olarak dünyanın birçok yerinde tercih edilme nedenleri arasındadır. Bunun dışında, herhangi bir benzin ya da dizel yakıta ihtiyaç duyulmadığından tasarruf sağlamaktadır.

Yakıt Hücresi Araçlar

Yakıt hücresi araçlarında, elektrik motoruna güç vermek için hidrojen gazı kullanılır. Benzin veya dizel ile çalışan klasik araçların aksine, yakıt hücresine sahip olan arabalar ve kamyonlar, elektrik üretmek için hidrojen ve oksijeni birleştirir. Tamamen elektrikle çalıştıkları için, elektrikli araçlar olarak kabul edilseler de diğer EV'lerden farklı yakıt ikmali işlemleri bulunmaktadır.

Hidrojen gazının elektriğe dönüştürülmesi sırasında motor sadece su ve ısı üretir, bu nedenle araçlar sürüş esnasında herhangi bir egzoz salınımı yapmazlar. Ne yazık ki, hidrojenin kendisinin üretilmesi, sera gazı emisyonları da dahil olmak üzere, çevre kirliliğe yol açabilmektedir. Buna rağmen yakıt hücresi araçları, benzinle ve dizel araçlara göre %30 daha az emisyon yaratmaktadır.