SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular

Elektrikli aracın güç anlamında benzinli ya da dizel araca göre bir farkı var mı?

Elektrikli araçlar ile geleneksel benzinli ve dizel araçlar arasında hiçbir performans farkı bulunmamaktadır. Elektrikli araçlar anlık tork ürettiği için diğer araçlara göre daha hızlı tepki verir. Egzoz ve klasik bir motora sahip olmadığından sessiz ve konforlu bir sürüş deneyimi yaşatmaktadır.

Türkiye’de elektrikli araç var mı?

Türkiye’de birçok modelin güncel elektrikli modelleri satışa sunulmaktadır. Türkiye’deki ve dünyadaki en güncel elektrikli araçları incelemek için tıklayın.

Türkiye’de elektrikli araç şarj noktaları yaygın mı?

Ülkemizde ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirde şarj istasyonu bulunmaktadır. Elektrikli araç sayısının artmasına bağlı olarak, elektrikli araç şarj istasyonlarının da artacağı ön görülmektedir. Türkiye’deki şarj istasyonlarının gösterildiği şarj haritasına ulaşmak için tıklayın.

Aracı evde de şarj edebilir miyim?

Evde şarj, aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Eğer gerekli güç kaynağı araç ile birlikte temin edilirse evde şarj edilme imkanı da bulunmaktadır.

Elektrikli araç kullanmanın ekonomik faydaları nelerdir?

Elektrikli araç kullanıyorsanız, artık büyük şehirlerde yaygın olarak kullanılan, ücretsiz ya da uygun şarj istasyonlarına erişerek, maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Elektrik enerjisi, benzin ve mazota göre her zaman daha uygun ve yenilenebilir enerji kaynaklarından da karşılandığında maliyeti oldukça düşüktür. Uzmanlar evde şarj edenler için gece şarj etmenin maliyet açısından gündüz saatlerine göre daha uygun olduğunu belirtmektedir.