Elektrikli Araçlar Çıkınca Fosil Yakıtlı Araçlara Ne Olacak?

Çevre dostu ve sürdürülebilir bir ulaşım çözümü olarak öne çıkan elektrikli araçlar dünyanın dört bir yanında giderek daha da popüler hale geliyor. Haliyle, elektrikli araçların yükselişiyle birlikte fosil yakıtlı araçlara ne olacak sorusu pek çok kişi için merak konusu oluyor. Peki, elektrikli araçlar çıkınca benzinli araçlara sizce ne olacak? Cevaplar sayfanın devamında!

Elektrikli Araçlar Çıkınca Fosil Yakıtlı Araçlara Ne Olacak?

Elektrikli araçlar (Electric Vehicles: EV’s), çevresel kaygılar ve yükselen yakıt fiyatları sebebiyle fosil yakıtlı araç piyasasını uzun yıllardır etkilemeye devam ediyor. Dünyanın farklı noktalarındaki ülkelerin vatandaşlarına bu çevre dostu araçların artışına yönelik çeşitli teşvikler sunması da piyasanın gidişatını doğrudan etkiliyor. Buna rağmen Mart 2024 itibarıyla açıklanan verilere göre elektrikli araçlar, kiralama sektöründe küresel araç filosunun hala yalnızca yüzde 14’ünü oluşturuyor. Peki, 2024 ve sonrasında elektrikli araçlar daha da yaygınlaştığında benzinli araçlar ne olacak? Eğer araç piyasasıyla yakından ilgilenen ya da yatırımlarını en doğru şekilde planlamak için araştırmalar yapan biriyseniz, bu sorunun yanıtını siz de mutlaka öğrenmelisiniz!

1. Elektrikli Araçlar Çıkınca Benzinli Araçlar Ne Olacak?

Elektrikli arabalar çıkınca benzinli araçlar ne olacak sorusunun şu an için kesin bir yanıtı bulunmuyor. Çünkü küresel araç piyasasındaki dinamikler, dünya çapındaki potansiyel araç kullanıcılarının talepleri ve özellikle ülkelerin benzinli araçlarla ilgili alacağı kararlar şimdilik net değil. Bazı uzmanlar benzinli araçların tamamen ortadan kalkması söz konusu olursa bunun hemen gerçekleşemeyeceğini ifade ediyor. Çünkü bir otomobilin ortalama ömrünün yaklaşık 14 yıl olduğu biliniyor.

Bu durumda 2035 yılından sonra benzinli ve dizel araçların satışı durdurulsa dahi, 2034 sonlarında yeni alınan benzinli ve dizel araçlar 2048 yılına kadar yollarda görülebilir. Bununla birlikte 2035’ten sonra hibrit araçların geleceğinin nasıl olacağı da henüz net değil. Tıpkı benzinli ve dizel araçlarda olduğu gibi hibrit araçların satışının da 2035’ten sonra kademeli olarak durdurulması bekleniyor. Ancak bu konuda hibrit araç üreticilerinin farklı talepleri de mevcut olabilir.

1.1. Benzinli Araçlar Yasaklandığında Herkes Elektrikli Araç mı Kullanacak?

Hayır, 2035 yılında benzinli araçların yasaklanması söz konusu olursa herkesin elektrikli araç kullanma gibi bir zorunluluğu bulunmayacak gibi duruyor. Çünkü bu karar daha çok “yeni” benzinli ve dizel araçların üretiminin ve satışının durdurulmasını kapsıyor. 2035’ten sonra geleneksel araçların ömrü bittiğinde ise satın alınabilecek tek aracın elektrikli araçlar olabileceğini söylemek mümkün.

2. Avrupa Birliği Fosil Yakıtlı Araçların Üretimini Sonlandırıyor

Avrupa Birliğinin 2023 yılında onayladığı “yeni benzinli araç satışlarının 2035 yılına kadar aşamalı olarak sonlandırılması” kararı, küresel araç piyasasında yeni bir dönüşüme işaret ediyor. Bu kararla Avrupa Birliğinin daha temiz bir alternatif olan elektrikli araçlara yöneldiğini açıkça görmek mümkün. Amerika Birleşik Devleti (ABD)’ndeki 12 eyalet de dahil olmak üzere birçok ülke ve bölge, yeni benzinli araçların yanı sıra dizel araçların satışını da yasaklamayı planlıyor. Peki, bu süreçte 2035 ve öncesinde üretilen benzinli araçlar için farklı bir alternatif mevcut mu? Bunun yanıtı için şimdi sizi bir alt satıra alalım!

2.1. 2035’ten Sonra Klasik Otomobillere Ne Olacak?

Klasik otomobillerin 2035’ten sonra uygulanması muhtemel yasaktan etkilenmeyeceği öngörülüyor. Bu doğrultuda klasik otomobillerin hem satışının hem de kullanımının 2035’ten sonra da devam edeceğini söylemek mümkün. Diğer yandan dünyanın tamamen elektrikli araçlara evrildiği bir senaryoda klasik otomobillerin kullanım ve bakım maliyetleri fazlasıyla artabilir. Bu durumda klasik otomobil tutkunu olsanız dahi mevcut şartlar nedeniyle siz de elektrikli araçlara geçmeyi tercih edebilirsiniz.

3. İhtimaller Arasında: Elektrikli Araç Dönüşümü

Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte benzinli araçların elektrikli araç dönüşümü geçirmesi en yaygın ihtimaller arasında yer alıyor. Geleneksel araçlarda bulunan egzoz, şanzıman, yakıt deposu ve içten yanmalı motorun çıkarılarak yerine elektrikli araç bataryası ve motorunun yerleştirilmesini içeren bu işlem, benzinli araçların geleceği hakkında kullanıcılara önemli fikirler veriyor. Böylece tüm dünyanın elektrikli araçlara geçmesi durumunda benzinli araçlara ne olacak sorusuna şöyle bir yanıt daha vermek mümkün oluyor: Onlar da elektrikli araç olacak!

Elektrikli araçların avantaj ve dezavantajlarıtartışıladursun, bu araçlara şans verenler avantajlı tarafın ağır bastığını birebir deneyimlemeye devam ediyor. Hadi, siz de elektrikli araç kullanımı ile ilgili endişelerinizi bir kenara bırakın ve çevre dostu araç filosu ihtiyaçlarınızı Hedef Filo ile planlamaya hemen başlayın!