HİBRİT ARAÇLAR

Hibrit Araçlar

Hibrit Araç Nedir?

Hibrit araçlar geleneksel içten yanmalı motor ile elektrikli motora aynı anda sahip olan araçlardır. Hibrit aracı, sabit yavaş bir hızda kullandığınızda genellikle elektrikli motor devrededir. Araç hızı arttıkça içten yanmalı motor devreye girer ve elektrikli batarya birlikte çalışır. Elektrik bataryası bittiğinde ise hibrit araç yalnızca benzinle yoluna devam edebilir.
Hibrit araçlar kendi içlerinde ikiye ayrılmaktadır;

Normal Hibrit Araçlar

Normal hibrit araçlarda elektrikli batarya, yavaşlama ve frenleme sırasında oluşan kinetik enerji ile şarj edilir. Bu nedenle motoru plug-in hibrit araçlara göre daha güçsüzdür. Ancak herhangi bir şarj etme gerekmediği için şehir içinde kullanışlı bir araçtır.

Plug-in Hibrit Araçlar

Kısa adıyla PHEV olarak anılan bu araçlar, elektrik kaynağından özel kablosu yoluyla şarj edilme özelliğine sahiptir. Elektrikli motoru daha büyük olmakla birlikte, motoru normal hibrit araçlara göre daha güçlüdür. Modeline bağlı olarak, normal hibrit araçlara göre 60 km’ye kadar daha uzun menzile sahiptirler. Elektrikli motor ile daha uzun mesafe yol kat edebilirler.

Hibrit Araçların Avantajları Nelerdir?

Hibrit araçlar, geleneksel içten yanmalı motorlara göre birçok avantaja sahiptir;

  • Benzinli ve dizel araçlara göre daha az yakıt tüketimi sağlar.
  • Çevreye daha az zarar verir.
  • Kalkış anında elektrikli motor devrede olduğu için daha hızlı kalkış sağlar. Araç daha seri hızlanır.
  • Gürültüsüz çalışır.
  • Menzil endişesi olmadan daha uzun yol yapılabilir.

2019 yılının tüm hibrit araç modellerini sizler için derledik;