Elektrikli Aracımın Şarjı Yoldayken Biterse Ne Olur?

Elektrikli araç kullanımıyla ilgili en çok merak ettiğiniz soru şu ise birazdan yanıtını öğrenmek üzeresiniz: “Elektrikli aracımla yolda kalırsam ne olur?” Bu senaryoda ne yapabileceğinize dair bilmeniz gereken tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz!

Elektrikli Aracımın Şarjı Yoldayken Biterse Ne Olur?

Elektrikli araç (Electric Vehicles: EV) satın alma ya da kiralama kararı söz konusu olduğunda pek çok kişinin aklına ilk önce şarj meselesi geliyor. Özellikle elektrikli araçların şarjı yoldayken biterse ne olur sorusuna yanıt aramak potansiyel kullanıcıları fazlasıyla endişelendiriyor. Peki, elektrikli aracınızla yolda kalırsanız gerçekten ne olur? Çekici çağırıp aracınızı en yakın şarj noktasına götürmesini mi istersiniz, yoksa bunun farklı bir çözümü mevcut mu? Hadi öğrenelim!

1. Elektrikli Araba Yoldayken Gücü Biterse Ne Yapılır?

Elektrikli araç bataryası seyir halindeyken deşarj olduğunda çekici çağırıp en yakın şarj noktasına gitmek zorunda değilsiniz. Böyle bir durumda elektrikli araçlar için gezici şarj hizmeti sunan m-şarj araç hizmetini talep etmeniz yeterli! m-şarj araçları, elektrikli araçların yolda kalması ya da şarjının en yakın istasyona gidemeyecek kadar azalması durumunda aracın yanına gelerek 20 dakikada 80 kilometreye kadar şarj dolumu yapıyor. DC (direct current/doğru akım) akımla ve 22 kilovat gücüyle şarj hizmeti sunan m-şarj araçları, şimdilik sadece İstanbul’da bulunuyor ve 7/24 hizmet veriyor. Üstelik bu araçlardaki şarj girişleri ve voltajlar tüm elektrikli araç modelleriyle uyum sağlıyor.
Elektrikli araç yolda kalırsa ne olur sorusuna yepyeni ve verimli bir yanıt sunan m-şarj araçları, Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da elektrikli araç yaygınlığının artmasına da vesile oluyor. 20 dakikada 80 kilometre şarj sunan m-şarj araçları sayesinde siz de artık gönül rahatlığıyla elektrikli araç satın alabilir, kiralayabilir ya da halihazırdaki aracınızı keyifle kullanmaya devam edebilirsiniz. Yani evet, elektrikli araçlarda şarj konusuyla ilgili içiniz artık çok daha rahat olabilir!

2. Elektrikli Araba Yolda Giderken Şarj Olur mu?

Elektrikli arabalar günümüz koşullarında henüz yolda giderken şarj olamıyor. Bunun mümkün olması için yol altyapılarının yeniden düzenlenerek üzerlerine şarj donanımlarının yerleştirilmesi gerekiyor. Yolda tren raylarına benzer şekilde oluşturulan şarj rayları, elektrikli araçların temel sorunları arasında gösterilebilen menzil problemine de etkili bir çözüm sunuyor. Ancak bu teknolojinin uygulanabilmesi için daha uzun yıllar boyunca beklemek gerektiği aşikâr. Neyse ki elektrikli araç bataryaları aracı sürerken, yavaşlandığında ya da fren yapıldığında rejeneratif sistemleri sayesinde kendiliğinden şarj olabiliyor. Böylece gidilebilecek maksimum mesafeyi optimize etmek de mümkün oluyor.

3. Şarjı Bitmeye Yaklaşan Elektrikli Arabanın Menzili Nasıl Artırılır?

Elektrikli araç kullanımı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri, elektrikli araçların menzili nasıl artırılır sorusu. Bu soru elektrikli aracın yolda kalması riskiyle direkt bir ilişki taşıyor. Eğer elektrikli aracınızın yolda kalmasını istemiyor ya da sizi en azından en yakın şarj noktasına kadar ulaştırmasını istiyorsanız ani hızlanma ya da fren gibi hareketlerden kaçınabilir, sakin ve dengeli bir sürüş tarzı benimseyebilirsiniz. Aynı zamanda araç içerisinde kullanmadığınız klima, radyo ve ön cam sileceklerini kapatarak da menzilinizi daha fazla artırmanız mümkün.

4. Türkiye’de Kaç Adet Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Var?

1 Nisan 2024 tarihi itibarıyla Türkiye’de 11 bin 412 adedi AC (alternating current/alternatif akım) ve 5 bin 821 adedi DC şarj noktası olmak üzere toplamda 17 bin 233 elektrikli araç şarj istasyonu olduğu biliniyor. 81 ilde halkın kullanımına açık olan ücretli ve ücretsiz tüm şarj noktalarını görmek için Hedef Filo’nun hazırladığı Türkiye şarj haritası sayfasına göz atabilirsiniz.

Elektrikli araçların avantaj ve dezavantajları karşılaştırıldığında avantajlı tarafın gitgide daha ağır bastığını söylemek mümkün. Siz de EV’lerin avantajlarından en verimli şekilde faydalanmak istiyorsanız uzun dönem elektrikli araç kiralamada Hedef Filo’yu tercih edebilirsiniz.